5 lat Fundacji Dzieci Rodzice Szkoła

#NGO #onas #5lat #resume

Wczoraj obchodziliśmy 5. urodziny Fundacji Dzieci Rodzice Szkoła (FDRS)

Oficjalna data „narodzin” fundacji przypada na dzień 21 marca 2018 roku, kiedy to organizacja została wpisana do KRS.

Czy to mało? Może krótko?

Może i tak, ale dzisiaj możemy stwierdzić, że każdy rok przynosił nam #progres. I oby tak dalej!

Na początku było bardzo trudno, nikt nas nie znał, nie kojarzył, spotykaliśmy się z twierdzeniami, pytaniami: „Kolejna organizacja, jakich pełno wokół”, „Co takiego będziecie robić, co was wyróżni?”, „Dlaczego akurat wam mamy zaufać?” itp, itd…

A my chcieliśmy po prostu pomagać, robić swoje – jesteśmy rodzicami, działamy w radach rodziców – przy szkołach, do których uczęszczają nasze dzieci, znamy bolączki dzisiejszej edukacji, występujące nie tylko w środowisku pedagogicznym, ale także w środowisku uczniowskim. Jesteśmy pedagogami, trenerami umiejętności społecznych, zastępowania agresji, funkcji poznawczych, prowadzimy programy rekomendowane w szkołach, pracujemy z dziećmi i młodzieżą w #SpektrumAutyzmu, z #ADHD, z różnymi deficytami. A to tylko ułamek naszej aktywności.

Przede wszystkim pomagamy, aktywnie uczestniczymy w życiu lokalnej społeczności. Wyrównujemy szanse, przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu, izolacji.

Rok 2022 był dla nas bardzo dużym wyzwaniem – wybuch wojny w Ukrainie, poza dotychczas realizowanymi działaniami, zdefiniował dodatkowe – z potrzeby serca, wolontaryjnie zaangażowaliśmy się w niesienie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Praktycznie od początku wojny do końca maja 2022 działaliśmy w punkcie pomocy humanitarnej – najpierw w dawnej Hali Tesco na Kabatach a następnie przy ul. Dereniowej 8 w Warszawie. Pomagały nam rzesze wolontariuszy, ludzi dobrej woli – możemy dzisiaj śmiało powiedzieć, że z wieloma osobami bardzo się zaprzyjaźniliśmy i zżyliśmy – i choć minął już prawie rok wciąż spotykamy się przy różnych wydarzeniach i wspólnie spędzamy czas.

https://www.linkedin.https://fdrs.org.pl/index.php/2022/10/12/ursynow-pomaga-ukrainie-punkt-pomocy-humanitarnej-dla-uchodzcow-wojennych-z-ukrainy/com/embeds/publishingEmbed.html?articleId=8624542610802956814&li_theme=light

Kiedy punkt pomocy został zamknięty my działaliśmy nadal, ale w inny sposób – postanowiliśmy, że będziemy pomagać odnaleźć się i funkcjonować ukraińskim uchodźcom w Polsce – dzięki wsparciu różnych firm PPG Refinish Poland and Central EuropeBNP Paribas Bank PolskaElavon Europe oraz dzięki środkom z UNICEF Poland, we współpracy z Urząd m.st. Warszawy zorganizowaliśmy kursy języka polskiego, prowadziliśmy zajęcia świetlicowe dla najmłodszych, naukę online dla młodzieży i młodych dorosłych (część naszych podopiecznych do dzisiaj uczy się zdalnie, łącząc się ze swoimi szkołami w Ukrainie i kontynuując w nich naukę), warsztaty plastyczne i artystyczne, pomoc w wyrównywaniu wiedzy, odbywaliśmy wycieczki kulturalne, sportowe, muzealne itp.

Oczywiście, poza pomocą uchodźcom, prowadziliśmy rozmaite zajęcia dla polskich dzieci, młodzieży, wspieraliśmy dorosłych. Nasza fundacja była otwarta codziennie, nawet w weekendy do późnych godzin popołudniowych.

I tak działaliśmy do grudnia 2022 roku.

Jak to w życiu organizacji pozarządowych, środki i dotacje skończyły się z końcem roku, a w nowym 2023 roku nie mieliśmy środków na kontynuowanie działań dla uchodźców. Postanowiliśmy, że nie zostawimy naszych podopiecznych, nie zamkniemy drzwi fundacji. Zdecydowaliśmy się na wolontariat – i od stycznia 2023 prowadziliśmy zajęcia, kontynuowaliśmy opiekę i naukę zdalną własnymi siłami. Skróciliśmy godziny otwarcia fundacji, ale wciąż DZIAŁALIŚMY! W międzyczasie pisaliśmy projekty i braliśmy udział w konkursach dotacyjnych, szukaliśmy wsparcia finansowego.

Pewnego pięknego dnia Fundacja Edukacja dla Demokracji postanowiła nam pomóc – dzięki udzielonej dotacji otrzymaliśmy możliwość przedłużenia pomocy dla uchodźców do kwietnia br. Czy pozyskamy środki na kontynuację działań? Wierzymy mocno, że TAK, bo uchodźcy nadal bardzo potrzebują wsparcia. Poza realizacją zajęć wspieramy też kobiety z Ukrainy, które prowadzą u nas warsztaty i otrzymują za nie wynagrodzenie. To działanie pozwala im się utrzymać w Polsce.

Od marca 2023 realizujemy także projekty dla polskiej społeczności – dzięki dotacji z Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy prowadzimy treningi umiejętności społecznych, zastępowania agresji, warsztaty plastyczne i artystyczne, zajęcia wyrównywania wiedzy i ogólnorozwojowe, programy rekomendowane itp. W 9 dni wpłynęło do nas 400 zgłoszeń osób chętnych do udziału w zajęciach. Z jednej strony powinno nas to cieszyć, jednak z drugiej strony widzimy, w jakim tempie rosną potrzeby…

I chociaż bywa trudno, nie poddajemy się! Wierzymy w powodzenie i potrzebę naszych działań, bo chcemy pomagać, chcemy wspierać potrzebujących i chcemy zmieniać świat na lepsze!

Skip to content